Pierogi przygotowujemy bardzo chętnie i stanowią one sztandarowe danie kuchni polskiej. Są również znane w kuchniach innych kultur by wspomnieć tutaj choćby słynne pierożki chińskie jednak ich przyrządzenie odbywa się w inny sposób a i samo ciasto smakuje inaczej. Pierogi możemy śmiało nazwać naszą narodową dumą i kulinarnym dziedzictwem. Najbardziej popularne pierogi to te z farszem mięsnym, nadzieniem owocowym (z truskawek, jagód albo jabłuszek) lub postne: z kapustą i grzybami lub samymi grzybami. Coraz chętniej jednak w kuchni pojawiają się zupełnie nowe przepisy i pomysły na farsz do pierogów. Warto tutaj zwrócić uwagę na pierogi czekoladowe, przygotowywane na słodko. Innym przepisem będzie ten na bezglutenowe pierogi mocno kokosowe z serem bez cukru. Nadzienie uzyskamy z wiórków kokosowych. Dieta bezglutenowa pojawia się coraz częściej nie tylko jako upodobanie kulinarne wielu ludzi ale przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych. Nic więc dziwnego, że pojawiły się przepisy na pierogi bezglutenowe właśnie. Często jednym ze składników jest również cukier – zarówno biały ale też na przykład wanilinowy. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje jednak z używania cukru – przyczyną mogą być kłopoty zdrowotne i insulinooporność ale też zwyczajna chęć ograniczenia czy wyeliminowania cukru z diety. Pierogi kokosowe z serem to właśnie odpowiedź na tego typu dietetyczne ograniczenia. Są pyszne i z pewnością chętnie zjedzą je również osoby, które na co dzień stosują w swej diecie gluten i cukier.

Składniki

Na ciasto przygotuj: dwie szklanki mąki bezglutenowej, jajko, półtorej łyżki oleju i wodę.
Na farsz przygotuj: 20 dag białego sera, dwie łyżki wiórków kokosowych oraz dwa żółtka. Dodatkowo wykorzystasz 10 dag masła oraz sól.

Przepis

Mąkę przesiewamy na stolnicę. Dodajemy jajko, olej oraz tyle wody, ile zabierze ciasto. Zagniatamy ciasto aby było elastyczne.
Przygotowujemy farsz: przekładamy do miski ser, wiórki kokosowe i żółtka, ugniatamy widelcem na jednolitą masę.
Rozwałkowujemy ciasto. Przy pomocy szklanki wykrawamy krążki i na środku każdego układamy porcję farszu. Następnie składamy krążki na pół i sklejamy brzegi, możemy uformować palcami falbankę.
Pierogi wrzucamy do gotującej się i osolonej wody. Gotujemy około pięciu minut. Odcedzamy pierogi i wykładamy na talerz. Pierogi polewamy obficie masłem roztopionym w rondelku.