Niemowlak ma katar i nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać nosa? Jak bezpiecznie pomóc mu to zrobić?

Jak prawidłowo odciągnąć katar dziecku?

* Zajmij go czymś, np. Włącz mu bajkę, zainteresuj zabawką

* Bardzo ważny jest spokój i nie wpadanie w panikę. Bardzo ważne jest, żeby się nie denerwować, nie wykonywać nerwowych, gwałtownych ruchów podczas odciągania kataru.

* Przed przystąpieniem do odciągania kataru, odpowiednio przygotuj nosek dziecka i zadbaj o jego nawilżenie. Pomocna będzie sól morska izotoniczna lub hipertoniczna. Nie zaszkodzi jak zrobisz mu inhalację lub zakropisz nos odpowiednimi kropelkami lub aerozolem.

* Przygotuj odpowiednie urządzenie do odciągania wydzieliny z nosa. Jest ich dużo, to różnego rodzaju gruszki, aspiratory, elektroniczne odkurzacze, można to również zrobić ustami.

* Po skończeniu zadbaj o nawilżenie nosa dziecka.

Wady i zalety odciągania kataru

Gruszka do nosa

Popularna do odciągania kataru u niemowląt i dzieci. Jest ona tania i poręczna, jednak większość modeli jest jednorazowa, przez co nie nadaje się do ponownego użycia.

Aspirator do nosa

Aspirator jest wyposażone w dwie końcówki: miękką, która bezpiecznie oczyszcza nos i twardą, która zabezpiecza przed zbyt głębokim włożeniem do nosa.

Odkurzacz do nosa

W szybki i bezpieczny sposób odciągnie katar u dziecka,. Odkurzacz jest łatwy w czyszczeniu i higieniczny. Lecz może on działać głośno i przestraszyć dziecko.

Odsysanie ustami

Odsysanie kataru ustami za pomocą ust, nadal jest stosowane. Polega na usunięciu zalegającej wydzieliny przez mamę, która wysysa ją z nosa dziecka. Jednak to niehigieniczny sposób i zabiera sporo czasy.