Biznes butik franczyza i marki światowego formatu mocno się ze sobą łączą w ostatnim czasie. Coraz więcej osób decyduje się na przejście z etatu do pracy na swoim, jednak w bardziej bezpiecznym i przyjaznym wydaniu. Z tego właśnie powodu, franczyza stanie się coraz bardziej popularna i istnieje coraz więcej sposobów na rozwój w tej branży. W ostatnim czasie również obserwuje się, iż to właśnie branża modowa stale zyskuje nowych przedsiębiorców w systemie franczyzowym. Zastanawiasz się jak rozkręcić biznes franczyzowy i czy to coś dla ciebie? Jesteś w odpowiednim miejscu oto garść sprawdzonych porad oraz inspiracji, obok których trudno jest przejść obojętnie.

Czym jest franczyza i co warto o niej wiedzieć?

Na początku warto sobie dokładnie opowiedzieć czym jest franczyza oraz co należy wiedzieć na jej temat. Po pierwsze franczyza polega na współpracy dwóch całkowicie niezależnych od siebie podmiotów gospodarczych. Podmioty te nie musiały nigdy wcześniej współpracować ze sobą. Franczyzodawca w zamian na zyski w biznesie udziela licencji na pracę pod znanym szyldem – na przykład szyldem znanej marki odzieżowej. Oprócz tego franczyzodawca oferuje franczyzobiorcy know how oraz wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu franczyzowego. Wszelkie prawa i obowiązki każdej ze stron dokładnie opisane są w umowie franczyzowej.

Jak rozkręcić biznes franczyzowy? Co trzeba zrobić krok po kroku

Jak więc zabrać się za rozkręcenie biznesu franczyzowego z prawdziwego zdarzenia? Przede wszystkim konieczne jest znalezienie agencji, która udzieli licencji na pracę pod szyldem swojej marki, która zazwyczaj jest rozpoznawalna i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Na terenie kraju zazwyczaj dana agencja dysponuje takimi prawami i to ona jest stroną przy zawieraniu umowy franczyzowej. Czy franczyza się opłaca? Zazwyczaj tak, ponieważ nie musisz dużo inwestować w marketing oraz działania, które mają na celu zbudować rozpoznawalność twojej marki oraz wzbudzić zaufanie klientów.