Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncją, jest sposobem na ratowania zęba w momencie, gdy rozwija się w nim zaawansowany stan zapalny miazgi zębowej – bardzo wrażliwej części zęba w jego wnętrzu. W przypadku zakażenia, miazga zębowa może skutkować niesamowitym bólem.

Endodoncja okazuje się konieczna w momencie, gdy dochodzi do infekcji miazgi zębowej spowodowanej często próchnicą. W razie ubytku, zdarza się, że bakterie przedostają się do wnętrza zęba. Niestety, gdy ubytek za późno został zauważony, przez co może być bardzo głęboki, zwiększa się prawdopodobieństwo leczenia kanałowego.

Jak przebiega zabieg?

Celem leczenia kanałowego jest dokładne usunięcie miazgi zębowej (aby nie pozostała w nim żadna chorobowo zmieniona tkanka), w której znajdują się bakterie wraz z wyprodukowanymi przez nie toksynami. Przed zabiegiem należy wykonać zdjęcie RTG umożliwiające poznanie architektury kanałów, aby stomatolog mógł dostrzec jak daleko sięgnęła już infekcja.

Wnętrza zęba oczyszcza się i odkaża, a następnie dokładnie osusza. Potem szczelnie wypełnia się kanały preparatem, który uniemożliwią bakteriom namnażanie się. Zabieg kończy się wypełnieniem zęba biozgodną substancją. Materiały niezbędne do przeprowadzenia procesu endodoncji dostępne są w sklepie stomatologicznym TerraDent https://www.terradent.pl/.

Po zabiegu

Jeśli podczas zabiegu została naruszona tkanka zęba, dentysta podejmuje się odbudowy przy zastosowaniu protetyki. Całość zabiegu przebiega przy znieczuleniu. Usuwane są wszystkie unerwienia, dlatego ból po zabiegu znika, pozostaje jedynie nieprzyjemne uczucie podczas czyszczenia zębów.

Stomatolodzy radzą, aby leczenie kanałowe odbyło się podczas jednej wizyty w gabinecie – ma to związek z bezpieczeństwem higienicznym. Warto pamiętać, że po leczeniu kanałowym zęby są martwe, co podwyższa ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego dobrze jest jeszcze bardziej dbać o stan jamy ustnej i częściej sprawdzać go w gabinecie stomatologicznym.

PROFILAKTYKA

Koniecznie warto zaplanować kolejną wizytę stomatologiczną, w Lublinie polecamy gabinet somatologiczny IDEALMED, więcej informacji na stronie: https://idealmed.com.pl/stomatologia/