Do lekarza, czy innych specjalistów przychodzi się wtedy, gdy ma się jakieś problemy związane ze zdrowiem. Powinno się jednak także chodzić na wizyty, które są po to, aby dany specjalista określił, czy nie dzieje się niczego złego z naszym zdrowiem. Pierwszym etapem jest zawsze ustalanie terminu wizyty.

 

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na uzgodnienie terminu. Można zadzwonić do danej przychodni lub miejsca, gdzie planujemy odbyć wizytę. Wiele przychodni jednak nie ustala terminów telefonicznie. W takich sytuacjach należy przyjść pod wskazany adres i umówić się na wizytę. Wizyta lekarska może odbywać się na dwa sposoby. Albo my zgłaszamy się do niego lub on przychodzi do nas. Najpopularniejszy jest jednak ten pierwszy sposób – w szczególności, gdy wizyta jest bezpłatna.

 

Drugim sposobem jest dojazd do pacjenta. Taki rodzaj wizyty stosowany jest u osób, które z różnych powodów (najczęściej zdrowotnych) nie mają możliwości przyjechać na miejsce. Zazwyczaj takich zleceń podejmują się lekarze lub specjaliści pracujący prywatnie. Wizyty umawianie są wtedy w prywatnej klinice lub bezpośrednio z danym specjalistą. Dane, jakie należy podać przy umawianiu się na wizytę, to imię oraz nazwisko lub numer pesel. Oczywiście może się to różnić – wszystko jest zależne od danego miejsca. Ustalanie terminu w niektórych miejscach jest możliwe także poprzez Internet. Wtedy należy wejść w przeglądarkę internetową w odpowiednią stronę, aby dokonać rezerwacji terminu. Usługa ta jest zazwyczaj dodatkowo płatna.