Leczenie biegunki rotawirusowej jest wyłącznie objawowe, ponieważ na tego typu chorobę niestety nie ma lekarstwa. Podczas infekcji przede wszystkim należy robić wszystko, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Mimo odruchu wymiotnego, które występuje bardzo często, należy regularnie uzupełniać płyny, a także podawać elektrolity.

Rotawirusy u dzieci – leczenie

Korzystne bywa również podawanie probiotyków, które złagodzą podrażnienie, uspokoją układ pokarmowy i odbudują florę bakteryjną jelit u naszego chorego maluszka. Kuracja, polega na wypijaniu dużej ilości płynów oraz zbijaniu gorączki lekami przeciwgorączkowymi. Najczęściej na rotawirusa chorują dzieci od 3 miesiąca do 3 roku życia. Małe dzieci, a także osoby z obniżoną odpornością wymagają na ogół hospitalizacji, a także dożylnego podawania płynów i elektrolitów, które wzmocnią organizm. Warto również wiedzieć, że po oddaniu każdego wolnego stolca, dziecko poniżej drugiego roku życia powinno otrzymać dodatkowo od 50 do 100 ml płynów; od drugiego do dziesiątego roku życia od 100 do 200 ml płynów.

 

W razie wymiotów płyny należy podawać w mniejszych porcjach, ale znacznie częściej. Napoje przede wszystkim powinny być chłodne, ponieważ ciepłe dodatkowo nasilają odruch wymiotny. Najlepiej jest pić wodę niegazowaną lub słabą, letnią herbatę. Należy unikać napojów gazowanych, mleka, kawy czy soków. Warto także uzupełniać elektrolity, które są dostępne w aptece w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny do wypicia. W celu uzupełnienia flory bakteryjnej powinno się jeść dużo produktów mlecznych, a także przyjmować probiotyki. Ważne jest również szczególne przestrzeganie higieny osobistej, a co za tym idzie – częste mycie rąk. Warto również wiedzieć, że infekcję rotawirusa ustala się na podstawie wyników badań serologicznych. W ich wyniku określa się obecność wytworzonych przeciwciał anty-HRV. Z kolei innym badaniem, jest wykrycie wirusa w kale metodą immunofluorescencyjną, ELISA lub testem lateksowym.