Kiedy zależy na zdrowiej diecie, rezygnując z cukru, nie musimy rezygnować zupełnie z deserów i ciast. Istnieją sprawdzone przepisy kulinarne, w których możemy zastąpić lepszą alternatywę dla cukru. Warto widzieć jakimi produktami możemy zamienić cukier w naszej kuchni, ponieważ wiele osób nie wyobraża sobie życia bez słodkich przekąsek.

Miód zamiast cukru

Miód to najbardziej znana alternatywa dla cukru. Miód to bogactwo wielu substancji odżywczych np. magnezu, żelaza, potasu. Ponadto miód ma właściwości bakteriobójcze, wspomaga odporność organizmu. Miód pomaga w przyśpieszeniu gojenia ran.

Najsłodsza roślinna świata

Stewia jest to najsłodsza roślina na świecie, jest ponad trzydziestokrotnie słodsza od cukru, a nie posiada kalorii, ponieważ nie rozkłada cukrów prostych. W przypadku miodu mamy wysoki indeks glikemiczny, stewia nie posiada kalorii, przez co ma przewagę nad miodem, jeśli chodzi o wybór zamiennika cukru dla osób na diecie. Występuje w postaci suszonych liści, proszku, syropu. W składzie niektórych produktów stewia ukryta jest pod symbolem E960. Stewia nie nadaje się jako dodatek do wypieków, pod wpływem wysokiej temperatury może zmienić się w karmel.

Naturalny zamiennik cukru

Ksylitol to jeden z naturalnych zamienników cukru, pozyskiwany z kory brzozy. Ksylitol nie ma złego wpływu na nasz organizm, ponieważ nie zakwasza go. Warto stosować go w diecie osób mających problemy żołądkowe. Pomaga on w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej Ksylitol to środek, które powoduje uczucie chłodu na języku, przez co jest, wybieramy jako dodatek gum do żucia. W ksylitolu znajduje się 40% kalorii niż w sacharozie, należy jednak pamiętać, że jednak jest to cukier, którego nadmiar na zły wpływa na nasz organizm. Ksylitol ma wpływa na przyswajanie wapna w diecie. Posiada ponadto właściwości prebiotyczne, które mają wpływ na rozwój mikroflory jelitowej. Ksylitol stosujemy w taki sam sposób jak tradycyjny cukier. Nadaje on się do słodzenia chłodzonych napojów, jak również jako dodatek do wypieków.

Więcej informacji na www.przepis-kulinarny.pl