Wiedza o tym jak możemy kontaktować się z naszym nienarodzonym jeszcze dzieckiem jest bardzo przydatna ponieważ możemy wzbogacić i rozwijać naszą więź o niezwykle intymne i wartościowe, pełne miłości, przeżycia. Jeszcze niedawno uważano, że dziecko rozwijające się w łonie matki nie odbiera bodźców, niczego nie widzi i nie słyszy zaś jego zmysły rozwijają się i uaktywniają dopiero po porodzie. Niektórzy eksperci i położnicy uważali nawet, że płód nie odczuwa bólu ani tego, co towarzyszy mu podczas porodu. Dzisiaj wiadomo już, że takie podejście było dalece błędne ponieważ dziecko już w brzuchu mamy rozwija się, odbiera świat różnymi zmysłami a jego organy i narządy wewnętrzne normalnie funkcjonują. Z tego względu na pewno warto aby rodzice kontaktowali się z własnym dzieckiem, otaczali je czułością i troskliwą opieką. Nie wszystkie tego typu działania są właściwe, nie wszystkie przynoszą dobry skutek. Jak naprawdę kontaktować się z dzieckiem w brzuchu?

Bezcenny kontakt

Nauka o sposobach komunikacji z dzieckiem będącym w brzuchu mamy nosi nazwę haptonomii. Jej twórcą jest Frans Veldman. Wiedza o skutecznych sposobach kontaktu z nienarodzonym jeszcze potomkiem rozwija się od II połowy ubiegłego wieku. Dziś wiemy już, że nasze dziecko odczuwa naszą obecność, rozpoznaje dotyk czy barwę głosu już wtedy gdy siedzi bezpiecznie w brzuchu mamy. To wspaniała wiadomość ponieważ oznacza, że rodzice mogą nawiązać więź jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzięki temu maluszek będzie czuł się bezpiecznie, ze świadomością, że rodzice bardzo go kochają i będą się nim czule opiekować. Taka relacja zaprocentuje w przyszłości i warto ją rozwijać, to bezcenne.

Pomysły na kontakt

Pomysłów i możliwości na kontakt z nienarodzonym jeszcze dzieckiem jest naprawdę wiele. To bardzo ważne abyśmy spędzali z dzidziusiem jak najwięcej wolnego czasu.
Warto jak najczęściej dotykać dziecka, gładzić brzuszek, głaskać go lub delikatnie masować. Możemy rozmawiać z naszym maluszkiem ponieważ już po 30. tygodniu ciąży potrafi on rozpoznawać głosy poszczególnych osób. Bardzo pomocne może okazać się stosowanie pozytywnych afirmacji, dzięki którym rozwiniemy pozytywne myślenie i zmniejszymy lęk przed porodem. Możemy także wyobrażać sobie nasze dziecko i to, co robi. Ważne aby w tego typu działaniach rodzice uczestniczyli wspólnie ponieważ to nie tylko wpłynie pozytywnie na relację między nimi ale także na relacje z dzieckiem. Dzięki temu jego przyjście na świat będzie znacznie przyjemniejszym przeżyciem bo dziecko trafi do świata, który zdążyło już nieco poznać i na przykład głosy rodziców nie będą dla niego czymś nowym lecz tym, co dziecko już dobrze zna.