425 miliony, to liczba osób chorych na cukrzycę na świecie, w Polsce jest ich już ponad 3 miliony! Cukrzyca to podstępna i niebezpieczna chorobą, która rozwija się powoli, a często bezobjawowo, jakie więc symptomy mogą świadczyć o cukrzycy? Jak je rozpoznać?

Cukrzyca – rodzaje

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która wynika z zaburzenia wydzielania i działania insuliny. Charakteryzuje się wysokim stężeniem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią.

Zmeczenie wieczne zmęczenie, senność, apatia i brak energii mogą być objawami cukrzycy. Zły nastrój, wyczerpanie, brak chęci do działania, to symptomy, które powinny niepokoić.

Oragniecie i Częste bieganie do toalety

Ciągle uczucie pragnienia, utrzymująca się suchość w ustach mimo picia dużej ilości płynów. Częste oddawanie moczu, to kolejne Objawy, które mogą świadczyć o cukrzycy.

Nieprzyjemny zapach i nadmierna potliwość

Kolejnymi symptomami cukrzycy może być nieprzyjemny zapach moczu i oddechu. Jednym z objawów cukrzycy może być zwiększona potliwość.

Problemy ze skórą

Następnymi objawami cukrzycy mogą być nieprzyjemne i trudno gojące się zmiany skórne, takie jak grzybice paznokci i stóp, stany zapalne śluzówki i jamy ustnej i narządów płciowych. Wypadanie i łamliwość włosów, czyraki i krosty na skórze.

Jak ocenić czy masz cukrzycę?

Przynajmniej raz w roku warto zrobić badania profilaktyczne. Wykonaj badanie stężenia poziomu glukozy we krwi. Jeśli nie będą w normie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym., który skieruje Cie do specjalisty-diabetologa i wdroży odpowiednie leczenie.