Konkretna barwa oczu może zwiększać ryzyko wystąpienia wady wzroku. Niektóre „kolory” są bardziej narażone na utratę sprawności widzenia. Melanina, a w zasadzie ilość tego barwnika w oku może być tego przyczyną. Na jakie więc choroby narażone są osoby z jasnymi a na jakie z ciemnymi oczami?
Istnieją zależności pomiędzy barwą oczu a wadami wzroku. Osoby mające oczy barwy jasnej jak i ciemniej mogą zmagać się z chorobami pogarszającymi jakoś widzenia. Za kolor oczu odpowiada melanina – barwnik, który determinuje również kolor skóry. Melanina umiejscowiona jest w tęczówce, jednak u każdego występuje w innych proporcjach i zagęszczeniu.
Osoby o zielonym, niebieskim lub szarym kolorze oczu, mają genetycznie mało melaniny, natomiast osoby o brązowym kolorze oczu mają jej dużo więcej.
Statystyki mówią ,że prawie 90% osób posiada brązowe oczy, 7% kolor zielony, 2% szary, natomiast tylko 1% kolor niebieski. Zabarwienie oczy jest również zależne od innych czynników genetycznych. Jasne oczy świadczą o genach recesywnych, natomiast ciemny kolor o występowaniu genów dominujących.
Kolor oczu a wady wzroku
Posiadacze ciemnej barwy wzroku są bardziej narażeni na wystąpienie jaskry oraz zaćmy – największe ryzyko mają osoby z brązowymi oczami.
Jasna barwa oczu to dwukrotne ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, przewlekłej choroby polegającej na uszkodzeniu siatkówki, która może doprowadzić do pogorszenia ,a nawet utraty wzroku.
Najnowsze komentarze