Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę można określić w zależności od stosowanej metody antykoncepcyjnej. Prawdopodobieństwo można określić wykorzystując tak zwany indeks Pearla

Prawdopodobieństwo zajścia w ciąże kalkulator?

Indeks Pearla to ilość ciąż na 100 kobiet w ciągu roku. Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Oznacza to, że w ciągu roku u jednej kobiety następuje 13 cykli, a u 100 kobiet – 1300 cykli. Wskaźnik Pearla, który wynosi 5, oznacza zatem 5 ciąż na 1300 cykli. Dzieląc wskaźnik Pearla przez 1300, obliczysz prawdopodobieństwo ciąży w jednym cyklu u jednej kobiety. Indeks Pearla nie jest wskaźnikiem doskonałym, umożliwia jednak orientacyjne oszacowanie ryzyka zapłodnienia.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – kiedy jest największa szansa?

Tylko niewielkiemu odsetkowi par, starających się o ciążę udaje się w pierwszym cyklu. Badania pokazują, że co druga para potrzebuje około 6 miesięcy, aby się udało.

Czas największej płodności, przy 28 dniowym cyklu, przypada między 8 a 15 dniem cyklu. Największa szansa na zapłodnienie jest, gdy para uprawia seks regularnie, co 2-3 dni. W ten sposób nie przegapi się dni płodnych. Pary kochające się rzadziej, największe szanse na poczęcie dziecka mają kochając się tuż przed owulacją (35% szansa na zajście w ciążę) lub w dniu owulacji (25% szansa).

W staraniach o ciążę, ważna jest nie tylko regularność stosunków, ale również styl życia przyszłych rodziców. Stres, zła dieta, siedzący tryb życia nie sprzyjają staraniom o ciążę.